Srdínko
Srdínko

Dědice

Dědice   Dědice byly samostatnou obcí až do r. 1941, kdy byly spolu s Pazdernou a Hamiltony připojeny k Vyškovu, následovány o rok později Brňany, Křečkovicemi a Nosálovicemi. O bohaté minulosti Dědic svědčí hlavně zdejší krásný barokní kostel Nejsvětější Trojice postavený r. 1753 na místě staršího kostela ze 14. st., zničeného při velkém požáru. Vysvěcení se dočkal r. 1780. Na konci 2. světové války byl chrám poškozen, ale následky se podařilo postupně odstranit. Celkovou rekonstrukcí fasád prošel v 90. letech 20. st., kdy byla v interiéru instalována křížová cesta od řezbáře Ladislava Vančury z Valašské Bystřice. Celkový obraz okolí kostela dotvářejí sochy ukřižovaného Krista, patronů Moravy i celé Evropy sv. Cyrila a Metoděje a sv. Jana Nepomuckého.

  Dnešní Dědice spojují klady města i venkova – nabízejí klidné prostředí při zachování kulturního vyžití a dostupných služeb. Dědice V ulici Revoluční se nachází rodný dům Klementa Gottwalda.

Kam v okolí Dědic?
 
  Asi 3 km odtud se na břehu řeky Velké Hané rozprostírá obec Hamiltony, známá svou novogotickou kaplí sv. Cyrila a Metoděje z 19. st., vystavěnou přímo nad pramenem, v němž podle pověsti slovanští věrozvěstové křtili pohany, a který má prý kouzelné a léčivé účinky. Naproti je patrný ostroh nad korytem říčky Malé Hané, na němž dříve stával hrad Miloty z Dědic. Ti zvídavější si mohou v městské Dědice části Dědice – Pazderna prohlédnout malou kapli se zvoničkou.

Pokračujte se Srdínkem!
 

  Pokud pokračujete dále do Vyškova, nenechte si ujít návštěvu městské památkové zóny, zooparku, Muzea Vyškovska či muzea letecké techniky na vyškovském letišti. Unaveným svalům nejlépe ulevíte v tamním aquaparku, kde si vedle vodních hrátek můžete dopřát i saunu či masáže. A až se setmí, vyrazte pozorovat noční oblohu do hvězdárny ve Vyškově - Marchanicích.
  Pokud cestujete opačným směrem, vězte, že vás čekají krásy Blanenska a Moravského krasu, proslulého svými jeskynními komplexy. Plavba Punkevními jeskyněmi se soustavou mohutných dómů s bohatou krápníkovou výzdobou patří jistě k nezapomenutelným zážitkům. Kateřinská jeskyně v sobě zase ukrývá největší veřejnosti přístupný podzemní dóm v České republice. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou významnou paleontologickou a archelologickou lokalitou a ohromí vás dvoupatrovým bludištěm členitých chodeb a dómů, spojených mohutnými, až 80 metrů hlubokými podzemními propastmi.